معماری هند

انگکور وات (حدود 1145-1115)

خلاصه همراه با معبد کاندریا ماهادوا در خواجوراهو، هند مرکزی، و تاج محل در شمال هند، مجموعه معبد خمر کامبوج انگکور وات در زمره بزرگترین نمونه‌های معماری مذهبی در کل آسیا قرار دارد که با بهترین نمونه‌های معماری گوتیک یا معماری باروک در اروپا قابل مقایسه است. این معبد در حدود 4 مایلی (6 کیلومتری) …

انگکور وات (حدود 1145-1115) ادامه »

معبد کندریه مهادف

معبد کندریه مهادف ( مجموعه آثار تاریخی خاجوراهو)

(بین سال های 1017 تا 1029) خلاصه در کنار معبد انگکور وات در کامبوج، و تاج محل در شمال هند، معبد کندریه مهادف در مادیا پرادش در هند، در زمره باشکوه ترین نمونه های هنر مذهبی در کل آسیا قرار دارد و با فاخرترین بناهای معماری گوتیک و رنسانس اروپا برابری کرده و قابل مقایسه …

معبد کندریه مهادف ( مجموعه آثار تاریخی خاجوراهو) ادامه »

معماری معابد آیین جین

آئین جین از آئین ای باستانی هند میباشد،جین ها به فن معماری علاقه و دلبستگی داشتند. معابد این آیین در سده های 99 و 91 میلادی جزء زیباترین معابد آن دوران است، این معابد تقلیدی از نقشه های معابد بودایی در ابتدا و بعد از آن معابد ویشنو و شیوا بود. نمای این معابد ساده، امّا از درون بسیار پیچیده است.

معابد غاری هند

معابد غاری هند

از دوران آشوکا به بعد برای زاهدانی که به غارها و کوه ها پناه میبردند، پرستشگاه ایی در دل کوه کنده میشد که به چایتا معروفند. این مجموعه های غاری معمولا در دل کوه هایی در اطراف دره ها ساخته می شدند، و شاما ویهارا یا اتاقک زاهدان بودایی یا حجره های زندگی آنها و یک چایتیا که معبد تالار شکلی است که در انتهای آن یک استوپا قرار دارد.

معماری باستانی هند

معماری باستانی هند

در کشور پاکستان آثار و بقایایی از معماری دوران باستان هند وجود دارد که از جمله ی آنها، بقایای موهنجودارو است. ویرانه های شهر موهنجودارو، در 611 کیلومتری شمال کراچی واقع است. این اثر باستانی شاهد بالمنازعی است بر عظمت تمدنی که از 0111 سال پیش در درهی ایالت سند پاکستان شکوفا شد.

ماندالا نماد معماری هند

ماندالا نمادی مهم در هنرهای تجسمی هند است، این نماد لفظی سانسکریت میباشد به معنای دایره کامل و همچنین مربع که آن هم درونگرا است. ماندالا در عرفان و مناسک مذهبی هندوها نقش مهمی دارد و دامنه آن تا بودیسم، المائیسم و ذن نیز میرسد.

با ما در تماس باشید