باکمینستر فولر

ریچارد باکمینستر فولر یک مهندس و معمار آمریکایی قرن بیستم بود که به خاطر اختراع گنبد ژئودزیک شهرت داشت. او مادام‌العمر به تغییر ساخت و ساز از طریق فناوری و بهبود مسکن‌سازی علاقه داشت.

او در 12 ژوئیه 1895 متولد شد و در سال 1913 به دانشگاه هاروارد رفت. او بعداً از دانشگاه اخراج شد و در یک کارخانه در کانادا مشغول به کار شد. او بین سال‌های 1917 و 1919 در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرد و در آنجا یک وینچ (نوعی دستگیره گرداننده) برای قایق‌های نجات اختراع کرد و پس از آن برای آموزش افسران در آکادمی نیروی دریایی معرفی شد.

در سال 1926، فولر و پدر همسرش رویکرد جدیدی برای تولید ساختمان‌های بتن‌آرمه ایجاد کردند و این اختراع را به ثبت رساندند. این اولین اختراع از ۲۵ اختراع فولر بود.

در سال 1927، او یک آپارتمان مدولار ساده برای ساخت و متکی بر هوا ساخت و سپس خانه دایمکس را اختراع کرد. این خانه ارزان قیمتی بود که می‌توانست به‌طور انبوه تولید شود و با هوا به مکان موردنظر منتقل شود. نام خانه بر اساس کلمات “دینامیک”، “ماکزیموم” و “یون” بود و بخشی از نام بسیاری از اختراعات بعدی فولر شد. این کلمه با فلسفه طراحی فولر یعنی «انجام کارهای بیشتر با امکانات کمتر» مرتبط شد. او بعداً ماشین‌های دایمکسون، حمام دایمکسون و واحدهای استقراری دایمکسون را اختراع کرد که خانه‌هایی با امکان تولید انبوه بودند.

برجسته ترین اختراع فولر گنبد ژئودزیکی بود.

گنبد ژئودزیک ـ باکمینستر فولر

گنبد ژئودزیک، گنبدی سبک وزن است و به راحتی جمع می‌شود و می‌تواند دهانه بزرگی را بدون نیاز به ستون مانند بسیاری از سازه‌های دیگر بپوشاند. در سال 1953 فولر اولین گنبد خود را برای دفتر اصلی شرکت فورد موتور در میشیگان طراحی کرد و در سال 1954 حق اختراع گنبد را دریافت کرد. او همچنین تعداد زیادی گنبد را در اختیار ارتش ایالات متحده قرار داد و از آنها برای پوشش ایستگاه‌های رادار در تأسیسات در اطراف دایره قطب شمال استفاده کردند.

امروزه بیش از 300000 گنبد ژئودزیکی در سراسر جهان وجود دارد. از پناهگاه‌ها در آفریقا گرفته تا ایستگاه‌های رادار در مکان‌های دورافتاده و سازه‌های ژئودزیکی در زمین‌های بازی کودکان را شامل می‌شوند.

علاوه بر این اختراعات، فولر در کارهای خلاقانه دیگری نیز شرکت داشت و در طول دهه 1930 مجله ای به نام “Shelter” منتشر کرد. از سال 1938 تا 1940 او مشاور علم و فناوری مجله “Fortune” بود و در طول دهه 1940 در دانشگاه ها تدریس و سخنرانی کرد و در دهه 1950 استاد دانشگاه ایلینوی جنوبی (SIU) شد.

بخش بزرگی از زندگی او در سفر به دنیا صرف سخنرانی شد و نزدیک به 30 کتاب نوشت و 47 درجه دکترای افتخاری دریافت کرد. اندکی قبل از مرگش در سال 1983 مدال آزادی ریاست جمهوری را دریافت کرد. این بالاترین افتخار غیرنظامی در ایالات متحده است. او همچنین، اذعان می‌کند که “مشارکتش در پروژه‌ها به عنوان یک هندسه‌دان، مربی و معمارـ طراح معیار موفقیت در زمینه معماری است.”

پس از مرگ فولر در سال 1983، شیمیدانان دریافتند که اتم‌های یک مولکول کربن می توانند یک آرایه ساختاری مشابه یک گنبد ژئودزیکی تشکیل دهند و به همین دلیل نام مولکول را “باکمینسترفولرن” گذاشتند.

مؤسسه باکمینستر فولر (BFI) که در سال 1983 تأسیس شد که فهرستی از شیوه‌ها و اصول، مقالاتی با کاربردهای معاصر رویکرد فولر و کتاب‌های آنلاین، آرشیوهای صوتی و تصویری را ارائه می‌کند.

منبع: www.designingbuildings.co.uk

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *