معبد حتشپ سوت در مصر

با روی کارآمدن ملکه حتشپ سوت، تحولات عظیمی در مصر اتفاق افتاد. حتشپ سوت، که همواره لباس مردانه می پوشید و ریش مصنوعی طلایی رنگی می گذاشت، تمام قوانین و رسومات کهن مصری را زیر پا نهاد و خود را پادشاه مصر خواند. او اولین فرعون زنی بود که رسماً بر مصر حکومت کرد.
تناسب دید کاملا در این معبد رعایت شده و سنگهای بلند عمودی و افقی، ستون بندی ، توالی رنگ سفید و سیاه و یا روشن و تاریک با تقارن انسان ساخته اش الگوی صخره ای را تکرار میکند.
ستونها همه به شکر چهارگوش ساده یا شانزده ضلعی پخ دار تراشیده شدهاند. 200 پیکره نقش برجسته روایت لشکرکشی ملکه به پونت بود.

مقبره حتشپ سوت
مقبره حتشپ سوت

معبد رامسس دوم در ابوسمبل

درب اصلی معبد به سوی مشرق است و در طلوع آفتاب نور خورشید بر مدخل ورودی معبد می تابد و چهار مجسمه رامسس دوم و خانواده او را که کنار یکدیگر نشسته اند را روشن کنند.تنظیم نور خورشید در روز تولد رامسس دوم میباشد. که هر سال در روز تولد او خورشید به مدت 20 دقیقه بر چهره او می تابید.
از جلوه های بارز این معبد وجود چهار تندیس اغراق شده رامسس دوم به ارتفاع 92 متر در سر در ورودی آن است. در اینجا نیز ستونهای تندیس نمای دو سوی تالار اصلی معبد هیچ نقشی در انتقال بار سقف به زمین ندارد و تزئینی طراحی شده اند. استفاده از تندیس زن و مرد به عنوان ستون یا کاریاتید در معابد بعدها به عنوان یکی از عناصر غالب معماری یونان در آمد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *