دستورات اتوکد

 دستورات اتوکد

مقدمه ای بر دستورات اتوکد

اتوکد یک نرم افزار طراحی و پیش نویس نرم افزار به کمک کامپیوتر است که توسط اتودسک، یک شرکت چند ملیتی آمریکایی توسعه یافته است. اتوکد روی سیستم عامل هایی مانند ویندوز، macOS، iOS و اندروید اجرا می شود.نرم افزار اتوکد در 13 زبان مختلف موجود است: انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، کره ای، چینی، پرتغالی برزیل، روسی، چکی، لهستانی و مجارستانی. قبل از بحث در مورد نکات فنی مربوط به اتوکد، دستورات، برنامه های کاربردی و غیره، اجازه دهید به روشی متمایزتر بفهمیم که جهان قبل و بعد از اتوکد چگونه بوده است. با تصاویر زیر هر شخص عامی می تواند درک کند که نرم افزار اتوکد چیست و چگونه صنعت طراحی را متحول کرده است.

قبل از اتوکد

 دستورات اتوکد

بعد از اتوکد

 دستورات اتوکد
 دستورات اتوکد

به عبارت ساده، اتوکد را می توان در هر صنعتی که نیاز به اتوماسیون طراحی دارد، استفاده کرد. نرم افزار اتوکد در صنعت خودروسازی، صنعت مد توسط طراحان گرافیک، مهندسین عمران و … استفاده می شود. حال بیایید نحوه عملکرد آن، نحوه استفاده از نرم افزار اتوکد، دستورات، نکات و ترفندهای آن را بررسی کنیم. برای اینکه درک نرم افزار کمتر پیچیده شود، ابتدا به دستورات اولیه و سپس در نهایت به دستورات متوسط و پیشرفته می پردازیم.

دستورات اولیه اتوکد

L – L مخفف خط، دستور بسیار اساسی برای کشیدن یک خط است.

 دستورات اتوکد

C – C برای رسم دایره

 دستورات اتوکد

REC – REC برای مستطیل است، با استفاده از این گزینه می توانید یک مستطیل در اتوکد رسم کنید.

 دستورات اتوکد

ARC – این دستور برای ایجاد قوس در اتوکد استفاده می شود.

 دستورات اتوکد

POL – همانطور که از نام آن پیداست، ترسیم چند ضلعی در فضای کاری اتوکد است. با استفاده از این گزینه می توانید یک شکل از 3 تا 1024 ضلع رسم کنید.

 دستورات اتوکد

CO – این دستور برای کپی کردن هر شکلی است که روی فضای کاری کشیده شده است.

 دستورات اتوکد

B – از این دستور در اتوکد برای ایجاد بلاک استفاده می شود و همچنین می توان خصوصیات بلاک را در پنجره Block تعریف کرد.

 دستورات اتوکد

F – F مخفف fillets در اتوکد است. از این دستور برای گرد و صاف کردن لبه های تیز شکل ها استفاده می شود.

 دستورات اتوکد

SC – از این دستور می توان برای تغییر مقیاس بندی شی انتخاب شده استفاده کرد.

OP – این دستور در اتوکد برای باز کردن پنجره گزینه‌ها که اکثر تنظیمات اتوکد در آن وجود دارد استفاده می‌شود.

 دستورات اتوکد

دستورات اتوکد متوسط

گروه

برای ادغام مجموعه ای از اشیاء در یک واحد، می توانید از دستور گروه برای لیست کردن استفاده کنید. اشیایی را که می خواهید گروه بندی کنید انتخاب کرده و با مخففg گروه بندی کنید.

 دستورات اتوکد

CAL

CAL یک ماشین حساب است که در اتوکد وجود دارد. به جای استفاده از ماشین حساب خارجی، می توانید از ماشین حساب سفارشی شده اتوکد استفاده کنید که معادلات و انتگرال را ارزیابی می کند.

 دستورات اتوکد

QSELECT

همانطور که از نام آن پیداست، می توانید اشیایی را انتخاب کنید که در دسته بندی خاصی قرار می گیرند. این گزینه زمانی کاربرد بیشتری دارد که آبجکت های زیادی با ویژگی های مشابه داشته باشید و بخواهید همزمان روی همه آنها یک تابع اجرا کنید. در این صورت می توانید از QSELECT استفاده کنید و اشیاء را تشخیص داده، گروه بندی کنید و اعمال مورد نظر را روی آن ها اجرا کنید.

 دستورات اتوکد

تنظیمات صفحه

این دستور اتوکد برای تغییر تنظیمات صفحه به افقی یا عمودی یا بعد دیگری استفاده می شود. این کار را می توان با استفاده از Page Setup Manager انجام داد.

 دستورات اتوکد

VPORTS

دستور VPORTS در اتوکد برای ایجاد چندین viewport در طرح استفاده می شود.

 دستورات اتوکد

EATTEDIT

EATTEDIT مخفف عبارت Enhanced Attribute Editor(ویرایشگر ویژگی پیشرفته) در اتوکد است. این دستور برای ویرایش ویژگی های از قبل ایجاد شده بلاک استفاده می شود. می‌توانیدبا وارد کردن EATTEDIT در خط فرمان از این ویرایشگر استفاده کنید، ساده‌ترین راه برای باز شدن ویرایشگر، دوبار کلیک روی بلاک است.

 دستورات اتوکد

هایپرلینک ها

هایپرلینک ها در اتوکد یک ویژگی بسیار مفید است اما عمدتاً درک نشده است. هر شیء در اتوکد، خط یا دایره یا بلاک باشد، وقتی خواص آن را بررسی می کنید، فایلی به نام هایپرلینک دارید. می توانید از آن برای پیوند دادن آن به هر صفحه وب یا حتی هر فایل محلی در هارد دیسک خود استفاده کنید. این دستور اتوکد می‌تواند برای علامت‌گذاری هر مرجعی به منابعی که اطلاعات از آن‌ها استخراج شده‌اند یا برای دریافت هرگونه اطلاعات اضافی در مورد شی در فضای کاری استفاده شود.

 دستورات اتوکد

تغییر نام

همانطور که از نام آن پیداست، می توانید از این دستور برای تغییر نام شی انتخاب شده استفاده کنید.

 دستورات اتوکد

استانداردها و استانداردهای بازنگری

استانداردهای CAD اساساً مجموعه‌ای از قوانین برای کاربر برای جهت‌گیری مناسب برای استفاده از لایه‌ها، رنگ‌ها، انواع خطوط و… هستند. شما می‌توانید فایل استاندارد خود را تنظیم کرده و آنها را ذخیره کنید.

 دستورات اتوکد

EATEEXT

این دستوری برای استخراج داده ها از هر شی به یک فایل خارجی است.

 دستورات اتوکد

دستورات اتوکد پیشرفته

APPLOAD: این دستور اتوکد برای تعریف برنامه ها در زمان شروع اتوکد استفاده می شود.

DIMRADIUS: این دستور برای ایجاد ابعاد برای دایره ها و کمان ها استفاده می شود.

LIGHT: دستور LIGHT اثرات نور را بر روی مدل های سه بعدی بسته به علاقه کاربر مدیریت می کند.

OOPS: این یک دستور بسیار مفید در اتوکد است. این اشیاء اخیراً حذف شده را بازیابی می کند.

نکات و ترفندهایی برای استفاده از دستور اتوکد

اتوکد نرم افزار وسیعی است که دارای n تعداد فرمان، برگه، دستورالعمل و استاندارد برای استفاده است. کنار آمدن با اتوکد برای یک مبتدی ممکن است کمی دشوار باشد.

برای استفاده موثر از اتوکد می توان از نکات زیر استفاده کرد.

تصحیح خودکار: اتوکد 2015 گزینه‌ای را ارائه می‌کند که وقتی دستوری اشتباه تایپ شود، آن را به مرتبط‌ترین دستور تصحیح می‌کند.

برگه شروع: هر زمان که فضای کاری اتوکد باز می شود، برگه start جایی را نشان می دهد که حاوی نکات، ویدئوهای نمایشی برای کمک به کاربر است.

کادر محاوره ای پیمایش فایل: کادر محاوره ای پیمایش فایل عموماً برای باز کردن، ذخیره و پیوست فایل ها استفاده می شود. اکنون گزینه ای برای به خاطر سپردن ترتیب مرتب سازی گذشته ارائه می شود.

لایه ابعاد پیش‌فرض: اکنون می‌توانیم یک لایه بعد پیش‌فرض با متغیر سیستم لایه DIM تنظیم کنیم. با این گزینه می توان در زمان صرفه جویی کرد.

نتیجه

اتوکد یک نرم افزار انقلابی است که اتوماسیون و طراحی را به سطح بالاتری رسانده است. نسخه های آن به 13 زبان دنیا ثابت می کند که چقدر به صنایع جهانی رسیده است. یادگیری اتوکد یکی از بهترین فرصت های شغلی برای یادگیری و کسب درآمد است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *