موارد استفاده از اتوکد

اتوکد چیست؟

اتوکد را می توان به عنوان نرم افزاری با استفاده از سیستم های کامپیوتری برای کمک به ایجاد، اصلاح و بهینه سازی یک طرح تعریف کرد که با آن می‌توانیم نقشه‌های دو بعدی و سه بعدی مورد استفاده در ساخت و ساز ایجاد کنیم. اتوکد توسط جان واکر در سال 1982 و با کمک اتودسک توسعه یافت و با موفقیت حفظ شد. اتوکد بیشتر برای ایجاد و اصلاح طرح‌های دو بعدی و سه بعدی برای طراحی حرفه‌ای با اطلاعات اندازه‌گیری و جزئیات در مورد طراحی مفهومی و چیدمان محصول استفاده می‌شود، همچنین در ۱۴ زبان مختلف با توجه به موقعیت مکانی موجود است. کاربران می توانند نرم افزار CAD را با برنامه های افزودنی موجود مطابق با نیاز پروژه سفارشی کنند. اتوکد به طور گسترده ای در صنایع مکانیک، مخابرات، عمران و مهندسی معماری استفاده می شود و دانشجویان و صنایع متقاضی آن هستند.

دلایل پیاده سازی سیستم های CAD

 • برای افزایش بهره وری طراح
 • برای بهبود کیفیت طراحی
 • برای ایجاد یک پایگاه داده برای ساخت
 • برای بهبود ارتباطات از طریق مستندسازی

قبل از اجرای این نرم‌افزار، همه مهندسان از پیش‌نویس‌ و برگه‌ها برای ترسیم طرح یک محصول استفاده می‌کردند. زمان زیادی طول می کشید تا طراح یک محصول را طراحی کند. اگر محصول تولیدی نیاز مشتری را برآورده نمی کرد یا تولیدکنندگان پس از ساخت، خطایی در محصول پیدا می کردند، باید طراحی محصول را تغییر می دادند و این فرآیند، زمان‌بر بود. طراح می بایست طرح یک محصول را تغییر می داد و یا گاهی لازم بود از روش جدیدی برای طراحی آن استفاده کند.

این فرآیند منجر به مشکلات زیر می شد:

 • تاخیر در تولید
 • افزایش نرخ پس ماند

این نرم افزار یکی از راه حل های کاهش مشکلات فوق می باشد. در این نرم افزار می توانیم طراحی تغییرات محصول را ذخیره کنیم و طرحی را که قبلاً ذخیره شده است ویرایش کنیم، بنابراین زمان طراحی یک محصول و همچنین میزان تلاش انسان کاهش می یابد.

در این نرم افزار در ابتدا می توان با استفاده از دستورات به راحتی طرح ها را ایجاد کرد، سپس آیکون هایی در نرم افزار اضافه شد. با استفاده از اتوکد می توانیم محصول را با دقت بسیار بالا طراحی کنیم.

اتوکد مخفف چیست؟

CAD مخفف Computer-Aided Design است. از این نرم افزار برای طراحی استفاده می شود و این امکان را به کاربر می دهد تا ایده ها، طرح های محصول و نقشه ها را تا سطح مورد نیاز از دقت فنی مفهوم سازی کند، محاسبات طراحی و شبیه سازی های سریع را در زمینه صنایع تولیدی انجام دهد.

تاریخ و توسعه

اولین نسخه در 23 دسامبر 1982 منتشر شد که به 2 قسمت تقسیم می شود.

اتوکد 360

اتوکد LT

اتوکد 360 برای نمای دو بعدی، سه بعدی و ایزومتریک استفاده می شود، در حالی که اتوکد LT فقط برای دو بعدی استفاده می شود.

 • AutoCAD 2000 I (اینترنت)
 • اتوکد 2006 (فضای کار اضافه شده است)

1.پیش نویس و حاشیه نویسی

2.اتوکد کلاسیک

3.اصول سه بعدی

4.مدل سازی سه بعدی

در اتوکد 2010 (بداهه با کیفیت سه بعدی)

در سال 2011 سیستم های کنترل Viewports اضافه شدند.

در سال 2012 مکعب ناوبری اضافه شد.

در سال 2013 آیکون ها اضافه شدند.

در سال 2014 یک نقشه زنده اضافه شد.

در سال 2015 اتوکد کلاسیک از فضای کاری حذف شد.

در سال 2016 یک مرکز هندسی”O snap” اضافه شد.

برای چه کاری از اتوکد استفاده می کنید؟

استفاده از اتوکد به ایجاد طرح‌هایی برای سوپاپ‌های موتور و قطعات یدکی موتور برای ساخت با اندازه‌گیری دقیق کمک می‌کند. طراحی طرح همراه با کار انجام می شود تا مراحل کامل از شروع تا تحویل آن تیم های تولیدی، تیم کیفیت و تیم های جابجایی ماشین، طرح را بررسی کرده و در صورت مشاهده هر گونه مشکل، ادامه کار ماشین را با مراجعه به طراحان طرح اصلاح می کنند. در دو نوع دیاگرام سیم کشی و نمودار مدل سطحی برای استفاده در ساخت، مونتاژ و تعمیر قطعات وهمچنین برای ردیابی تعداد سفارشات تکمیل شده در یک بازه زمانی مورد نیاز استفاده می شود.

مزایای استفاده از اتوکد چیست؟

رابط CAD آن را به بهترین نرم افزار طراحی فنی مبتدیان برای مطالعه و مراحل اولیه حرفه طراحی مهندسی تبدیل می کند. همچنین به عنوان یک برنامه توسعه مهارت برای سطح تحصیلات تکمیلی پذیرفته شده است. جدای از مزیت‌هایشان، هر دو نیازمندی‌های پشتیبانی پروژه خود برای طراحی اجزای متعدد و اصلاح مجدد آنها با تغییرات فناوری برای آینده هستند.

مزایای اتوکد:

توانایی تولید طرح های بسیار دقیق را دارد.

نقاشی ها را می توان به صورت دو بعدی یا سه بعدی ایجاد کرد و چرخاند.

سایر برنامه های کامپیوتری را می توان به نرم افزار طراحی مرتبط کرد.

اتوکد به عنوان یک ابزار برنامه ریزی معماری: معماران را قادر می سازد تا قدرت یک ساختمان را در مرحله طراحی، برنامه ریزی، اجرا تجزیه و تحلیل کنند.

اتوکد به عنوان یک ابزار طراحی مهندسی: به مهندسان کمک می کند تا مسائل را طراحی، تجزیه و تحلیل و حل کنند که منجر به طراحی دقیق می شود.

در پرینت سه بعدی: چاپ سه بعدی مزایای خاص خود را برای طراحان دارد و به آنها کمک می کند. طرح ها را می توان به فرمت های ترجیحی مختلف صادر کرد.

اتوکد در صنعت مد: دارای ابزارهای لازم برای برنامه ریزی طراحی برای ساخت جواهرات، اسباب بازی ها و سایر اشیاء ظریف است.

اتوکد به عنوان یک ابزار طراحی صنعتی: به کاهش هزینه های ساخت کمک می کند زیرا در زمان و تلاش مورد نیاز برای طراحی دستی صرفه جویی می کند.

اتوکد چگونه استفاده می شود؟

اتوکد یک نرم افزار پیش نویس دو بعدی و سه بعدی به کمک رایانه برای معماری، ساخت و ساز و طراحی، برای راهنمایی ساختن نقشه ها برای طرح های مهندسی است. به افراد حرفه ای مهندس طراحی می گویند.

1. برنامه های آموزشی

در بسیاری از موسسات برای به روز رسانی مهارت طراحی CAD و به کمک کامپیوتر را می توان با گواهینامه ها و مدرک اتوکد یافت. آنها به دانش آموزان آموزش می دهند تا از نرم افزار کاربردی برای طراحی و مونتاژ صنعتی با گواهینامه استفاده کنند. موسسه مرکزی طراحی ابزار یکی از این موسسات است.

2. اطلاعات شغلی

در حالی که پیش نویس ها در CAD کار می کنند در لیست زیر از جریان های مهندسی استفاده می شود.

مکانیک، معماری، عمران، برق و الکترونیک.

 • نقشه های طراحی مکانیکی تجهیزات و قطعات یدکی دستگاه های مکانیکی.
 • طراحی معماری برای چیدمان پلان ها و سه بعدی برای ساختمان های مسکونی و تجاری.
 • طراحی عمران برای طراحی و ساخت راه ها، ساختمان های سه بعدی، کارخانه های صنعتی و سایر پروژه های بزرگ.
 • کار طراحی برق با مدارهای الکتریکی، که در اندازه کوچک هستند و طرح بندی سیستم سیم کشی الکتریکی برای ماشین ها.

رابط کاربری آن بسیار شبیه به سایر برنامه های نرم افزاری طراحی است و مهندس با استفاده از گره ها، خطوط و چندضلعی ها پیش نویس محصول را متناسب با نیازهای پروژه خود ایجاد می کند.

لیست میانبرهای سایت زیر به طراحی پیش نویس با زمان کمتر کمک می کند.

https://www.autodesk.com/shortcuts/autocad

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *