پارینه سنگی

پارینه سنگی یا پالئولتیک یا دوره یخبندان 50000-35000 سال قبل از میلاد

قدیمی ترین یافته های دوران پارینه سنگی در مالتا و منینسک واقع در سیبری روسیه واطراف رودخانه دن بدست آمده است .نمونه های قابل توجهی از پیکره زنان نشان از اهمیت جایگاه زنان در زندگی بشر اولیه می باشد .عده ای تاریخ اولیه جهان را دوران زن سالاری نام نهادند ..در دوران پارینه سنگی انسان آموخت که میتواند از سنگ استفاده کند .یکی از مشهورترین آثار دوران پارینه سنگی مجسمه ای است که به ونوس ویلندورف مشهور است. این مجسمه نماد باروری است.
غارها یکی از اولین سکونتگاه های بشری محسوب می شوند .به همین سبب اولین کشفیات هنری در چنین محیط هایی به دست آمدند . کشفیاتی که در غارهای آلتامیرا در اسپانیا در سال 1879 و غارهای لاسکا یا لاسگو در جنوب فرانسه در 1941 صفحات جدید در تمدن انسانی گشودند. در غار لاسکا تصاویر حیواناتی چون ماموت، گاو وحشی، آهو، اسب وگرگ نقاشی شده بود .شکارچی- هنرمند گل اخری قرمز و یا زرد با چربی مخلوط میکرد و از قطعه استخوانی برای به جای قلمو بهره می بردند .او از پستی وبلندی های دیوار غار به بهترین صورت استفاده می کرده است .انسان غارنشین با کشیدن حیوان، خود حیوان را شکار کرده می پنداشته است .در بدن بعضی حیوانات نیزه وتیر رسم شده، وبعد از نقاشی هم به طرف آن تیر پرتاب می کردند .

پارینه سنگیدوره پارینه سنگی
دوران پارینه سنگی

پیدایش ابتدایی ترین نیاکان ما بر روی کره زمین را تا حدود یک ملیون سال پیش می دانند و باستان شناسان مبنای پژوهش را از روی ابزاری که می ساختند تعیین می کنند، نخستین آثاری که از انسان ابزارساز به دست آمده است متعلق به حدود 40000 سال قبل است. البته انسان ابتدایی همه وقت می توانسته است ابزارهایی را به کار برد، اما ساختن ابزار، کاری پیچیده تر است. هنرهای ابتدایی و اولیه همواره با نوعی شگفتی همراه اند. زیرا تصور این همه نبوغ وخلاقیت در بشر اولیه موضوعی دور از ذهن وشگفت آور محسوب می شود .از این رو هنرهای ابتدایی با عنوان کلی، شگفتی های آغازین مورد تحلیل وبرسی قرار می گیرد. دوران سنگی از لحاظ تقسیم بندی اولین دوره تاریخ هنر به شمار می آید و آن را میتوان به سه دوره تقسیم کرد: 1-پارینه سنگی 2-میان سنگی 3-نو سنگی
پس از دوران سنگی، خط تاریخ جدید را رقم زد.

2 دیدگاه دربارهٔ «پارینه سنگی»

  1. بازتاب: آثار دوران پارینه سنگی - معماری پدیا

  2. بازتاب: دوره میان سنگی - معماری پدیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *