10 تا از شهرسازان تاثیرگذار در جهان

بسیاری از شهرسازان تأثیرگذار در سراسر جهان به شکل گیری دنیایی که ما می شناسیم کمک کرده اند.

Rem Koolhaas

رم کولهاس، برنده جایزه پریتزکر در سال 2000، یک معمار انقلابی، شهرساز، روزنامه‌نگار و مقاله‌نویس شهری هلندی است که در دنیای معماری شهرت دارد.

کولهاس همراه با پروژه های قابل توجهی مانند کتابخانه عمومی سیاتل، Euralille (یک محله شهری در مرکز لیل، فرانسه) و Kunsthal (یک فضای نمایشگاهی)، کتاب “S, M, L, XL” را منتشر کرده است. کتاب مقدسی برای شهرنشینان در سراسر جهان و «Delirious New York» که به پرفروش‌ترین نظریه شهری تبدیل شد.

Le Corbusier

لوکوربوزیه بنیانگذار جنبش مدرنیستی و هنرمند، سازنده، نقاش، شهرساز و نویسنده ای بود که معتقد بود «معماری ابزاری اقتصادی و سیاسی است که می تواند محیط را با طراحی معماری و برنامه ریزی شهری تغییر دهد».

تئوری های طراحی او زمانی به واقعیت تبدیل شد که او یک شهر کارگری متشکل از 40 خانه در پساک، نزدیک بوردو، با تقلید از مفهوم تولید خودرو در خط مونتاژ، ساخت. ایده های او در کل یک شهر “چندیگار” هند، که “شهر برنامه ریزی شده” نامیده می شود، اعمال شده است.

Jane Jacobs

جین در کتاب خود، «مرگ و زندگی شهرهای بزرگ آمریکا» پیشنهاد کرد که نوسازی شهری/ پاکسازی زاغه‌نشینان به ساکنان شهر احترام نمی‌گذارد و آن چیزی نیست که شهرها می‌خواهند، بنابراین بر روش‌های برنامه‌ریزی مبتنی بر جامعه تأکید می‌کند.

جین راهپیمایی‌های پاکسازی محله‌های فقیر نشین را ترتیب داد و بر تلاش‌های رابرت موزس برای پیشی گرفتن از محله «گرینویچ ویلج» خود متمرکز شد. او محله ها را به عنوان زیستگاه، پروژه های با کاربری مختلط، فرصت های جامعه سازی از پایین به بالا و اقتصاد شهری می بیند.

Kevin A. Lynch

لینچ، یک برنامه‌ریز شهری و نویسنده آمریکایی، از نقشه‌برداری ذهنی حمایت می‌کند که ادراک فرد را بهبود می‌بخشد. آثار او شکلی ادراکی از محیط‌های شهری را به تصویر می‌کشد و کتاب او، «تصویر شهر» اثری مهم در این زمینه است.

او برای بهبود زیبایی‌شناسی بصری شهرها کار کرد و فرآیند دریافت ورودی‌های حسی از محیط اطراف توسط مردم هنوز هم امروزه به طور گسترده در مطالعات و تحقیقات طراحی شهری استفاده می‌شود.

Janette Sadik-Khan

جانت یک صدای پیشرو در سیاست حمل و نقل شهری است، به دلیل طراحی مجدد دگرگون کننده خیابان های نیویورک و اجرای سریع استراتژی های شهرنشینی مورد تحسین بین المللی قرار گرفته است.

او در افزودن بیش از 400 مایل مسیر دوچرخه سواری و اولین مسیرهای دوچرخه سواری محافظت شده از پارکینگ در آمریکای شمالی و ایجاد بیش از 60 میدان در سراسر شهر موفق بوده است.

Daniel Burnham

دانیل برنهام تأثیرگذارترین چهره در حرفه معماری آمریکایی و یک معمار و شهرساز آمریکایی بود.

برنهام کمک قابل توجهی به طرح های جامع شهر، بهبود مناظر شهری شیکاگو، مرکز شهر واشنگتن دی سی، مانیل و باگویو و موارد دیگر داشته است. او علاوه بر شهرنشینی از معماری آسمان‌خراش‌ها و مراکز خرید الهام گرفت.

Jan Gehl

یان گل معمار و شهرساز معروف دانمارکی است که «شهرها برای مردم» را خلق کرد. او به تغییرات تدریجی و مترقی شهر اعتقاد دارد. گل در کتاب «فضاهای عمومی، زندگی جمعی» توضیح می دهد که چگونه تغییرات جزئی، کپنهاگ را از شهری تحت سلطه خودروها به شهری تبدیل کرده است که عابران پیاده نیز می توانند آزادانه به آن دسترسی داشته باشند.

گل همچنین درصدد ایجاد شهرها، محله‌ها و مکان‌هایی است که مردم سلامت و رفاه خود را کنترل کنند و بتوانند در زندگی روزمره خود تصمیم‌های معنادار و آگاهانه بگیرند.

Gordon Cullen

گوردون کالن، معمار و طراح شهری انگلیسی، یک محرک و توسعه‌دهنده مهم طراحی شهری بریتانیا پس از جنگ بود.

او یکی از حامیان جنبش Townscape بود که به دنبال ایجاد روشی برای طراحی شهری با به چالش کشیدن مدرنیست ها و برنامه ریزی باغ-شهر در شهرهای جدید پس از جنگ در انگلستان بود. علاوه بر کارنامه تأثیرگذارش به عنوان یک نظریه پرداز شهری، او به خاطر نقاشی های بصری زیبایش که بازنمایی او از محیط شهری بود، ستایش می شود.

Raj Rewal

راج روال میراث سنتی هند را با نحو معاصر، که بیانگر فرهنگ و واژگان مدرن او است، به زیبایی ترکیب کرده است.

قدرت او بازی مقیاس و بافت، ریتم و هندسه، مدولاسیون های نور است که فضاهای به هم پیوسته را ایجاد می کند. او برای ترویج صنایع دستی، فناوری ساختمان های جدید و حساسیت محیطی کار می کند.

دهکده بازی های آسیایی او، واقع در دهلی نو، هند، اولین در نوع خود است و از بافت شهری جیزلمر الهام گرفته شده است. این به منظره شهری دهلی پویایی جدیدی بخشید.

#شهرسازی #معماری

3 دیدگاه دربارهٔ «10 تا از شهرسازان تاثیرگذار در جهان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *