20 نکته در طراحی آشپزخانه

چگونه آشپزخانه ای طراحی کنید که در سال های آینده دوست داشته باشید در آن آشپزی کنید؟
برای اطمینان از زیبایی و کاربردی بودن آشپزخانه، برنامه ریزی دقیقی لازم است. در اینجا 20 نکته که لازم است هنگام طراحی آشپزخانه در نظر بگیرید را بررسی می کنیم.

زندگی در آشپزخانه اتفاق می افتد. از صبحانه‌های عجولانه قبل از بیرون رفتن از در خانه گرفته تا وعده‌های غذایی خانوادگی و یا نوشیدن یک فنجان چای با دوستان، آشپزخانه مرکز فعالیت خانه شما است. هم باید سخت کار کند و هم خوب به نظر برسد. چه در حال آشپزی، نظافت، غذا خوردن یا سرگرمی باشید، آشپزخانه باید فضایی باشد که از بودن در آن لذت می برید و طراحی متفکرانه آشپزخانه می تواند به تحقق آن کمک کند. اگر در حال برنامه ریزی برای بازسازی آشپزخانه یا طراحی یک آشپزخانه جدید هستید، این نکات به شما کمک می کند فضایی را ایجاد کنید که دوستش دارید.

1. لوازم مورد نیاز هر فعالیت را در کنارهم قراردهید

هنگام طراحی چیدمان آشپزخانه، به این فکر کنید که چه کارهایی را بیشتر انجام می دهید. با قرار دادن وسایل مورد نیاز برای تکمیل یک کار نزدیک به هم، در زمان و انرژی خود صرفه جویی می کنید. برای مثال، لیوان‌های قهوه، تفاله‌های قهوه و تمام لوازم ضروری برای درست کردن قهوه را نزدیک دستگاه قهوه‌ساز نگه دارید. خود بی حوصله شما در صبح زود از شما تشکر خواهد کرد. به طور مشابه، بسته بندی ها و ظروف پلاستیکی را در یک نقطه نزدیک یک سطح کار برای بسته بندی باقیمانده غذا نگه دارید. ظروف را در نزدیکی ماشین ظرفشویی قرار دهید تا روند تخلیه آسان شود.

2. راهروها را عریض طراحی کنید

مطمئن شوید که پلان آشپزخانه شما دارای فضای کافی بین کابینت ها و جزیره باشد تا به راحتی در فضا حرکت کنید. به عنوان یک قانون کلی، مسیرهای سرتاسر آشپزخانه باید حداقل 36 اینچ عرض داشته باشند. راهروهای داخل منطقه پخت باید 42 اینچ عرض برای آشپزخانه تک آشپز و 48 اینچ برای پیکربندی دو آشپز داشته باشند. هنگام برنامه ریزی، فضاهای آشپزخانه را بر اساس آن تنظیم کنید.

3. رفت و آمد مستقیم از طریق آشپزخانه

جریان رفت و آمد یکی از نکات کلیدی در طراحی چیدمان آشپزخانه است. شما نمی خواهید آشپز با افرادی که دائماً می آیند و می روند برخورد کند. اگر رفت وآمد از طریق آشپزخانه به اتاق دیگری جریان دارد، مطمئن شوید که محدوده یا اجاق گاز در آن مسیر شلوغ قرار نگرفته است.

جزیره آشپزخانه مرکزی راه خوبی برای جدا کردن فضای کاری آشپزخانه از بخش اجتماعی آشپزخانه است. خانواده و دوستان را در نزدیکی خود نگه می دارد تا با آشپز گپ بزنند و در عین حال آنها را از سر راه شدن باز می دارد.

همچنین یخچال را هم برای رهگذران و هم برای افرادی که در مناطق آشپزی و پاکسازی کار می کنند در دسترس قرار دهید.

4. از گوشه ها دور بمانید

هنگام تصمیم گیری برای قرار دادن کابینت و لوازم خانگی به گوشه ها توجه کنید. برای اینکه درهای کابینت و لوازم خانگی کاملاً کاربردی باشند، فضایی را برای فاصله و جهت چرخش در، در طراحی آشپزخانه خود در نظر بگیرید. لوازم خانگی را از گوشه ها دور نگه دارید و مطمئن شوید که اگر همزمان باز شوند، درها به یکدیگر برخورد نکنند. اگر گوشه ای تنگ برای کار دارید، دسته های کم حاشیه را انتخاب کنید. دستگیره‌ها، کشش‌ها و دستگیره‌های دستگاه که بیش از حد بیرون می‌آیند نیز می‌توانند باز کردن درهای کابینت گوشه همسایه را دشوار کنند.

5. ارتفاع مناسب مایکروفر را پیدا کنید

ارتفاع و مکان مناسب برای اجاق مایکروویو بسته به سرآشپز متفاوت است. برای بزرگسالان، 15 اینچ بالاتر از سطح کانتر یک ارتفاع خوب مایکروویو است. اگر بچه‌ها از دستگاه استفاده می‌کنند، نصب زیر میز ممکن است ایمن‌تر و مناسب‌تر باشد.

6. عملکرد جزیره را تعیین کنید

وقتی صحبت از جزایر آشپزخانه می شود، فرم از عملکرد پیروی می کند. قبل از اینکه طرح را در نظر بگیرید، به نحوه استفاده از جزیره در فضا فکر کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید در جزیره آشپزخانه آشپزی کنید و غذا بخورید، فضای کافی را برنامه‌ریزی کنید تا اجاق گاز با خیال راحت از ناهارخوری جدا شود. این جزیره همچنین می تواند عناصر دیگری مانند سینک یا ماشین ظرفشویی را برای عملکرد بیشتر در خود جای دهد.

7. فضای فرود نزدیک وسایل را برنامه ریزی کنید

فضای فرود در اطراف وسایل مکانی را برای قرار دادن سریع اقلام داغ از اجاق گاز یا مایکروویو فراهم می کند. همچنین هنگام تهیه مواد مفید است. هنگام طراحی چیدمان آشپزخانه خود، حداقل 15 اینچ کانتر در هر طرف اجاق گاز و یخچال بگذارید. فضای فرود در نزدیکی سایر وسایل کوچک مانند قهوه جوش یا توستر نیز مهم است.

8. کانترها را در نظر بگیرید

در مورد نیازهای خود برای تهیه وعده غذایی فکر کنید تا به انتخاب صفحه پیشخوان خود کمک کنید. سرآشپزهایی که دوست دارند آشپزی کنند، نسبت به آنهایی که به ندرت آشپزی می کنند یا غذاهای ساده تهیه می کنند، به فضای پیشخوان بیشتری (در حالت ایده آل بین ظرف و سینک) نیاز دارند. علاوه بر این، ترکیب دو ارتفاع روی میز می‌تواند پخت را آسان‌تر کند و به بچه‌هایی که در آماده‌سازی غذا مشارکت دارند کمک کند.

9. وسایل آشپزخانه را دو برابر کنید

اگر خانواده پرجمعیتی دارید یا نیازهای زیادی به آشپزی دارید، در هنگام برنامه ریزی آشپزخانه، وسایلی که اغلب استفاده می کنید را دو برابر کنید. به عنوان مثال، یک مایکروفر دوم و یک یخچال کوچک یا کشوی یخچال که در لبه مرکز کار آشپزخانه قرار دارد، می‌تواند حجم کار را گسترش دهد و خوراکی‌ها را از سر راه آشپز دور نگه دارد.

10. محدوده فضای کار را مرتب کنید

برنامه ریزی کنید تا ملزومات مهم آشپزی را در فضایی به طور مستقیم در اطراف محدوده ذخیره کنید. یک قفسه در کنار یا پشت محدوده قرار دهید تا روغن‌ها، ظروف و ادویه‌های آشپزی را در دسترس داشته باشید. چیدمان آشپزخانه خود را طوری برنامه ریزی کنید که دارای کشوهای عمیق اضافی برای ظروف آشپزی در نزدیکی محدوده یا زیر اجاق گاز باشد. برای طراحی آشپزخانه بازتر، قلاب‌های S را در کنار هود قرار دهید تا قابلمه‌ها و تابه‌هایی را که اغلب استفاده می‌کنید آویزان کنید.

11. یک پرکننده قابلمه نصب کنید

آیا از کشیدن قابلمه های پر از آب از سینک تا اجاق گاز خسته شده اید؟ یک شیر آب چرخشی که به آن پرکننده قابلمه نیز می‌گویند، نصب شده در نزدیکی اجاق گاز، قابلمه ها را نزدیک جایی که آنها را گرم می‌کنید پر می‌کند. از طرف دیگر، می‌توانید یک اتصال بسیار طولانی را روی شیر اصلی خود نصب کنید تا قابلمه‌های روی اجاق گاز را پر کنید.

12. هنگام نگهداری چاقوها باهوش باشید

چاقوها را روی یک نوار مغناطیسی که به قسمت پشتی چسبانده شده است آویزان کنید. آن را بالای قسمتی از میز قرار دهید که معمولاً برای تهیه مواد استفاده می کنید. این کار تشخیص چاقوی مناسب برای کار را آسان می کند و وسایل خطرناک را از دسترس کودکان دور نگه می دارد.

13. بازیافت را آسان کنید

مکان هایی را برای زباله ها و بازیافت برنامه ریزی کنید تا دسته بندی تا حد امکان آسان شود. کابینت را با ظروف جداگانه برای شیشه، پلاستیک و فلز تجهیز کنید. یک کشوی یدکی می‌تواند روزنامه‌های قدیمی و سایر کاغذها را برای بازیافت نگه دارد.

14. وسایل را در دسترس سازماندهی کنید

هنگام سازماندهی انبار و سایر مکان‌های نگهداری مواد غذایی، آنچه را که قصد دارید در انبار نگهداری کنید، بررسی کنید و ارتفاع قوطی‌های ذخیره‌سازی یا محصولات پرمصرف را اندازه بگیرید. سپس می توانید قفسه های انباری را در ارتفاع مناسب نصب کنید و بدانید که همه چیز در انبار جا می شود. در حالی که در مرحله برنامه ریزی آشپزخانه هستید، همچنین می خواهید تصمیم بگیرید که آیا لوازم کوچکی در انبار قرار می گیرند یا خیر. اگر چنین است، مطمئن شوید که فضای کافی را برای آن موارد نیز اختصاص دهید.

15. یک مرکز پیام اضافه کنید

یک مرکز پیام را در مکانی به راحتی قابل مشاهده، مانند کنار یخچال، ایجاد کنید. یک تخته اعلانات، تخته سیاه یا تخته سفید روی دیوار قرار دهید تا جایی برای یادداشت کردن یادآورها یا لیست های مواد غذایی ایجاد کنید. یک تقویم، دفترچه یادداشت را در کشو یا سبدهای دیواری نزدیکتان قرار دهید.

16. پریزهای برق را در نظر بگیرید

اطمینان حاصل کنید که آشپزخانه شما دارای پریزهای برق زیادی در مناطقی است که قصد دارید از قهوه جوش، توستر، مخلوط کن و سایر وسایل روی صفحه استفاده کنید. چندین پریز در امتداد بک اسپلش و در جزیره نصب کنید تا هر جا که نیاز دارید برق داشته باشید. برای سفارشی‌سازی بیشتر، یک کشو را با پریزها و پورت‌های USB تجهیز کنید تا یک ایستگاه شارژ مخفی برای دستگاه‌ها ایجاد کنید.

17. زمان تمیز کردن آشپزخانه را کاهش دهید

تصمیم گیری های دقیق در طراحی، تمیز کردن آشپزخانه را آسان تر می کند. به عنوان مثال، قفسه های شیشه ای یخچال که قفسه های سیمی از آن عبور می کنند نشت می کنند. سینک های همسطح یا توکار لبه ای برای جذب خرده نان ندارند که نگران آن باشید. روکش های مات به اندازه رنگ های براق کثیفی را نشان نمی دهند.

18. بلوک های کابینت را بشکنید

دیوارهای آشپزخانه که کاملاً با کابینت پوشانده شده اند می توانند سنگین به نظر برسند. با اضافه کردن جزئیات جالب مانند درهای شیشه ای و قفسه های نمایشگر، بلوک های طولانی درب ها و کشوها را بشکنید. همچنین می توانید محل نگهداری نوشیدنی ها و پنجره هایی را بین قسمت های کابینت قرار دهید.

19. از رنگ های روشن در آشپزخانه کوچک استفاده کنید

طرح‌های رنگی تیره می‌توانند فضای کوچک را کوچکتر کنند و از جذابیت آن کم کنند. برای گسترش بصری یک اتاق کوچک، از سایه های ملایم روی کابینت آشپزخانه استفاده کنید. پنجره‌های بزرگ را با روش‌های ساده پنجره بپوشانید تا اطمینان حاصل کنید که فضا نور طبیعی زیادی دریافت می‌کند.

20. یک نقطه کانونی پیدا کنید

یک نقطه کانونی را در طراحی آشپزخانه خود انتخاب کنید که چشم را جلب کند یا طراحی ای جسورانه داشته باشد. کف‌پوش‌های شیک، هود قابل توجه، کابینت‌های روشن آشپزخانه یا میزهای طرح‌دار، همگی می‌توانند به عنوان عنصر جلب توجه عمل کنند. هنگامی که نقطه فوکوس را انتخاب کردید، آن ناحیه را با چند جزئیات ساده تر اما همچنان چشم نواز دیگر تکمیل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *