آنتونی گائودی – Antoni Gaudi (1852-1926)

بیوگرافی

معمار کاتالان ، آنتونی گائودی ، از عوامل اصلی هنر مدرن ، تعدادی از تأثیرات را در سبک معماری باشکوهی که به قدری شخصی است که طبقه بندی را نادیده می گیرد ، ترکیب کرد. طراحی معماری او با ترکیب فرم های ارگانیک آرت نوو بخشی از جنبش مدرنیسم کاتالان است که در زمینه آموزش احیاگر گوتیک و علاقه به معماری مدیترانه ای قرون وسطایی توسعه یافته است. تفسیر مجدد مدرنیست های اولیه مانند طراح غیرمتعارف فرانسوی یوجین ویولت لک (79-1814)-که اعتقاد پرشوری به سبک و عملکرد معماری گوتیک داشت-گائودی ساختار را به عنوان راهی برای انتقال اشکال تخیلی مورد مطالعه قرار داد. در نهایت طراحی های خارق العاده ساختمان وی محصول اعتقاد شدید کاتولیک او ، وقف او به فرهنگ اسپانیایی و وسواس او در منطق ساختاری طبیعت بود. او یک نابغه معماری قرن نوزدهم بود-او به همراه ویکتور هورتا (1861-1947) ، هکتور گیمارد (1867-1942) و چارلز رنی مکینتاش (1868-1968)-یکی از معماران بزرگ هنر نو ، و همچنین یکی از تاثیرگذارترین هنرمندان مدرن اسپانیا که مشهورترین آثار او عبارتند از: کاخ اسقفی در لئون (93-1889)؛ کازا کالوت (1898-1900) ؛ ساگرادا فامیلیا (آغاز 1882) ؛ پارک گوئل (1900-14) و کازا میلا (1906-10). اما گائودی بحث های قابل توجهی را نیز به دنبال داشته است. او مردی بود که زندگی ، آثار و حتی مرگ او با افراط و تفریط مشخص شده بود ، و به همان اندازه توسط منتقدان هنری و نویسندگان قرن بیستم مورد ستایش قرار گرفته است. منصفانه است که بگوییم میراث معماری وی همچنان بحث برانگیز است ، در حالی که جذابیت نمادین او در زادگاهش کاتالونیا طی نزدیک به 90 سال پس از مرگ عجیب او در بارسلونا در 1926 کاهش چشمگیری نداشته است. برعکس ، در اواخر 1998 کاردینال بارسلونا آنتونی گائودی را برای قدیس بودن نامزد کرد.

سالهای آموزشی و شکل گیری

آنتونی گائودی متولد کاتالان در ریوس ، اسپانیا ، به عنوان یک صنعتگر در کارهای زینتی و کاربردی مس و فلزکاری توسط پدرش آموزش دید. جهت گیری طبیعی او نسبت به رویکرد بسیار مستقیم و عملی هم در مراحل طراحی و هم سازگاری با حرفه معماری آینده او بسیار مناسب بود. در طول سالهای شکل گیری خود به عنوان دانشجوی معماری در بارسلون از 1869 تا 1878 ، او شاهد تقویت جنبش ناسیونالیستی چتر شهر بود که شامل منطقه گرایان و جدایی طلبان می شد ، و در اینجا احساسات پرشور کاتالان ها را که مشخصه زندگی و حرفه او بود ، توسعه داد. در فرهنگ معماری بارسلونا ، او پیشتاز احساسات ملی گرایانه اکثر معماران برجسته کاتالان از جمله Francisco de Paula del Villar y Lozano (1901-1828) ، Joan Martorell i Montells (1906-1833) ، Lluis Domenech i Montaner ( 1850-1923) ، و جوزپ پوئیگ کادافالچ (1867-1956) ، که ایدئولوژی منطقه گرایانه او حتی در تحصیلات گائودی در Escuela Superior de Arquitectura نفوذ کرده بود ، جایی که او در 1878 در آن جا تحصیل کرد.

جنبش فرهنگی کاتالان

دو مورد از پروژه های اولیه آنتونی گائودی زمینه های بیشتری از ایدئولوژی جنبش احیای فرهنگی کاتالان موسوم به Renaixenga را شامل می شد. وی با پیوستن به ویلار در محل کار روی یک کلیسای نئو رومانسک در مونسرات در سال 1877 ، به طور مختصر در یک سبک معماری که در میان اصطلاحات “ملی” توسط قهرمانان رنایسنگا ترویج شد ، کار کرد. در سال بعد ، او نقشه های مقدماتی را در پاریس برای یک شهرک جدید شامل امکانات مسکونی و کارخانه ای برای تعاونی صنعتگران نساجی در ماتارو به نمایش گذاشت. هنگامی که آنتونی گائودی اولین کمیسیون معماری مستقل خود را با نام Casa Vicens در بارسلونا در سال 1883 آغاز کرد ، او با یک آرمانشهر پتیستی که تجدید حیات فرهنگی بود ، اشباع شده بود و برای وحدت باستان با معاصر به عنوان وسیله ای برای آینده ای بهتر استدلال می کرد.

معماری آنتونی گائودی

اولین آثار او به عنوان معمار مستقل در دهه 1880 همه توانایی او را در ارتباط دادن معانی سیاسی و اجتماعی از طریق واژگان بصری معماری و هنرهای تزئینی نشان می دهد. بناهایی مانند Casa Vicens (1883-88) ، ویلا روستایی “El Capricho” (1883-85) و غرفه های فوق العاده زیبا Guell (87-1884) ، با گچ لانه زنبوری خود به دلیل بیان “موری” معروف هستند. ، اما دقیقتر سبک مودجار که در آن گائودی استاد شناخته شده ای شد.

سبک مودجار ، هنر و معماری مشتق از اسلام که در قرن یازدهم در شبه جزیره ایبری پدید آمد ، در اواخر قرن نوزدهم در یک زمینه خاص کاتالان احیا شد. در آثار گائودی و جاهای دیگر به عنوان بخشی از رویکرد تزئینی مصنوعی و پیشرو در احیای قرون وسطایی کاتالان ظاهر شد که شامل اصطلاح نئو گوتیک نیز می شد.

نمای بیرونی ساختمانهای گائودی که در بالا ذکر شد نشان دهنده تفسیر شخصی وی از سبک مودجار است. برج های مناره مانند تاجگذاری هنرهای بومی اسلامی را به یاد می آورند. هدف آنها عمدتاً تزئینی است و نه کاربردی ، در آثار گائودی. یک سبک مودجار نیز در ترجیح گائودی برای تزئینات و الگوهای متراکم قابل توجه است ، که با جزئیات افقی و پلکانی از آجر کاری تزئینی و روکش سرامیکی با روکش چند رنگ ایجاد شده است.

استفاده از کاشی و سرامیک رنگی به عنوان یکی از علائم تجاری سبک آنتونی گائودی شناخته شد که نشان دهنده سلیقه شخصی در رسانه های مبتنی بر صنایع دستی است. تأکید شدید بر روی مواد در کار او نشان می دهد که او درک درونی از هنرهای دستی و روش های مبتنی بر صنایع دستی را در قلب طراحی خوب نشان می دهد. در این مورد ، او مرد زمان خود در بارسلونا بود که در آن احیای صنایع دستی برجسته با تمایل به تأیید سنت های محلی تقویت شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *